Dlaczego po zaparciu mam biegunkę?

Dzień dobry Jestem po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego. Wyrostek nie dawał dużych objawów bólowych, a po operacji okazało się, że było rozlane zapalenie otrzewnej i ostre zapalenie wyrostka. Teraz mija 2 tydzień po operacji. Nadal utrzymuje się stan podgorączkowy, ból brzucha(dyskomfort, taki jak i przy wyrostku) zaparcia połączone z biegunką tzn. uczucie pełności i niemożność wypróżnienia, po czym po 2- 3 dniach pojawia się biegunka? Czy to normalne dochodzenie po operacji? Dziekuję

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

objawy bólowe występujące po operacji wyrostka są normalnym zjawiskiem, zwłaszcza przy tak rozległym stanie zapalnym, spowodowanym rozlaniem wyrostka. Nasilają się one szczególnie około 10 dnia po przeprowadzonym zabiegu, jednak należy pamiętać, że tak silne bóle należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu, ponieważ konieczne może stać się włączenie dodatkowych leków np. antybiotyków, czy nawet kolejna operacja.

Pominęła Pani jeden ważny aspekt, który mógłby pomóc nakreślić przyczynę dolegliwości jelitowych, czyli to, jak wygląda obecnie Pani dieta.

Zaparcia są zazwyczaj wynikiem spożywania produktów lekkostrawnych, jednak mogą się wiązać także ze zbyt małą obecnością błonnika, z którym również należy uważać po operacji wyrostka.

Biegunka może być przyczyną spożywania stale takiego samego pokarmu czy wyjałowienia przewodu pokarmowego antybiotykami (warto włączyć probiotyki).

Z wyżej wymienionymi dolegliwościami należy skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym operację, który znając Pani przypadek, pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/twoj-wyrostek-robaczkowy-moze-nie-byc-calkowicie-bezuzyteczny

https://portal.abczdrowie.pl/mozliwosc-powiklan-po-wycieciu-wyrostka-robaczkowego

https://portal.abczdrowie.pl/wyrostek-robaczkowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.