Dlaczego zemdlałam w pierwszych tygodniach ciąży?

Witam, mam 21 lat i obecnie jestem w 17tc ciąży. Kilka tygodni temu zemdlałam. W szpitalu pobrali mi krew i zrobili inne niby konieczne badania. Okazało się ze mam niedoczynność tarczycy. Endrykolog zapisał mi hormony, biorę je codziennie rano ( od dwóch tygodni ). Nie pokoi mnie jednak ból nóg - mięśni, nie mogę się chwilami ruszać bo każdy ruch powoduje łzy. Nie mam też apetytu, często mnie mdli. Proszę o odpowiedź, martwię się o dzidzie..Niby często są poronienia przy niedoczynnośći.

Witaminy w ciąży

Dzień dobry, W ciąży powinna Pani raz w miesiący monitorować wartość TSH i FT4. W 2 trymestrze ciąży wartości zalecana dla TSH to 0,2-2,5 . W przypadku innych wartości konieczna jest modyfikacja dawek leku. Z uwagi na podawane przez Panią objawy sugerowałbym udanie się do dobrego lekarza i ocenę, co jest przyczyną bólu kończyn dolnych - trzeba dokładnie Panią zbadać, zebrać wywiad chorobowy i zalecić niezbędne badania. Konieczne jest zróżnicowanie przyczyny bólu, dzięki czemu będzie możliwa skuteczna pomoc. Proszę na wstępie przed wizytą wykonać morfologię z rozmazem, układ krzepnięcia, D-dimery, CRP, oznaczyć mioglobinę i CK oraz elektrolity. Niewykluczone, że lekarz po zbadaniu Pani zaleci dalsze badania. Warto ocenić kręgosłup, z uwagi, że jest Pani w ciąży - na razie w badaniu fizykalnym, bez rtg, które jest w ciąży przeciwwskazane.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych