Witam.
Niestety długotrwałe stosowanie Betadrinu może prowadzić do szeregu schorzeń oczu m.in. do rozwoju jaskry.
Pozdrawiam
Betadrin są to krople do oczu zawierające w składzie dwie substancje czynne chlorowodorek difenhydraminy oraz azotan nafazoliny. Jedna z tych substancji jest sympatykomimetykiem, druga blokuje receptory histaminowe. Preparat można stosować je zarówno do zakraplania oczu, jak i uszu. Zmniejszają one obrzęk oraz mają działanie przeciwalergiczne. Wskazania do stosowania preparatu obejmują alergiczny nieżyt spojówek i zapalenie brzegów powiek. Ponadto, jako środek wspomagający leczenie można stosować je w zapaleniu spojówek wywołanym bakteriami, w stanach zapalnych przedniej części oka oraz po zabiegach chirurgicznych. Lek stosuje się ponadto w stanach chemicznego zapalenia spojówek np. dymem tytoniowym lub po kąpieli w basenie i nadmiernym kontakcie oczu z chlorem.
Lek stosuje się miejscowo, zakraplając go bezpośrednio do worka spojówkowego. 1-2 krople zakrapla się do worka spojówkowego co około 6-8 godzin. Lek stosuje się bez przerwy około 3-5 dni. Potem należy lek odstawić lub przynajmniej zrobić przerwę w jego stosowaniu. Leku nie należy też z tych samych powodów stosować zbyt często, to znaczy częściej niż co 3 godziny. W przeciwnym razie może dojść do wystąpienia działań niepożądanych spowodowanych długotrwałym przyjmowaniem leku. Obejmują one: nawrót przekrwienia (wtórne rozszerzenie naczyń) oraz nasilenie obrzęku i powstanie trwałych uszkodzeń nabłonka. Może również dojść do powstania i nawrotu jaskry.
Lek ten, jak zresztą każdy inny lek może powodować wystąpienie działań niepożądanych. Zazwyczaj są to działania miejscowe, rzadko ogólnoustrojowe. Poza tym uważa się, ze należy lek przyjmować do momentu, kiedy korzyści z jego przyjmowania przeważają nad uciążliwością działań niepożądanych.
Do najczęstszych efektów ubocznych przyjmowania leku należą:
Mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane, dotyczące oka/oczu, takie jak: podrażnienie, uczucie kłucia/pieczenia, świąd, podrażnienie, przekrwienie spojówki, ból oczu, zaburzenia widzenia, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Czasami, choć na szczęście ma to miejsce rzadko, wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane, takie jak: bóle i zawroty głowy, senność, nudności, nadciśnienie tętnicze, uczucie kołatania serca. Aby zapobiec występowaniu działań ogólnoustrojowych można po zakropleniu leku do worka spojówkowego przez okoł1 1-2 min ucisnąć kanalik nosowo łzowy czyli kącik oka.
Lek powinno się przyjmować tylko po konsultacji z lekarzem. Można wznowić przyjmowanie, ale nigdy nie przyjmować dłużej niż 5 dni, a jeśli po 72 godz. stan się nie poprawi, raz jeszcze zgłosić się do lekarza.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przekrwione oczy przy leczeniu jaskry – odpowiada Lek. Łukasz Kowalski
- Czy na alergiczne zapalenie spojówek można brać lek w tabletkach? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Przekrwione oczy a przyczyny i leczenie – odpowiada Lek. Justyna Ligorowska-Mateńczuk
- Czym jest biała, ciągnąca się wydzielina z oczu? – odpowiada Lek. Marta Szymańska
- Ból oczu po długotrwałym używaniu komputera – odpowiada Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach
- Stosowanie różnych leków do oczu – odpowiada Lek. Magdalena Kowalska
- Zaczerwienienie oczu po stosowaniu kropli Travatan we wczesnym etapie jaskry – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Skutki uboczne Betadrine – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- W jaki sposób zlikwidować żyłki w oczach? – odpowiada Lek. Rafał Jędrzejczyk
- Opuchnięte powieki i przekrwione oczy – odpowiada Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach
artykuły
Tobradex - skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Tobradex to lek w postaci kropli do oczu. Wykorzys
Allergocrom - skład, właściwości, wskazania, dawkowanie, sposób użycia, skutki uboczne
Allergocrom to krople do oczu przeznaczone do lecz
Betadrin (krople do oczu i nosa) - skład, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Betadrin to lek o właściwościach przeciwalergiczny