Do jakiego specjalisty się udać z tym kręgiem szyjnym?

Do jakiego specjalisty powininem sie udac przy zrotowanym drugim kregu szyjnym i towarzyszacych przy tym stalych szumach usznych oraz dysbalansie ciala?

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeżeli przyczyną problemów z równowagą i szumami usznymi jest wada kręgosłupa – czyli torsja kręgów, to najpierw należy ustalić, czy da się wprowadzić leczenie przyczynowe. Często zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym powodują objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, co jest spowodowane zmianami w naczyniach kręgowych, których zadaniem jest doprowadzanie krwi do struktur ucha wewnętrznego oraz móżdżku. Więcej o zwyrodnieniach kręgosłupa w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa. Nierzadko w przebiegu choroby najpierw występuje rotacja, czyli zmiana kręgów w płaszczyźnie poziomej, kręgów lędźwiowych i w miarę postępowania schorzenia obejmuje rotację kręgów piersiowych, a na końcu szyjnych. Więcej o kręgosłupie szyjnym w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny. Sugerowałabym w pierwszej kolejności wizytę u ortopedy, który powinien ocenić stopień zaawansowania schorzenia na podstawie badania w gabinecie oraz zdjęć RTG czy wyników badania MRI. Warto wykonać także USG dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych. Leczenie zależne jest od wieku pacjenta i progresji deformacji. W dalszej kolejności powinien Pan zostać skierowany do poradni rehabilitacyjnej, by, jeśli to będzie możliwe, ustalić zabiegi (w tym ćwiczenia) mające na celu zwiększenie sprawności i, być może, cofnięcie zmian związanych m.in. z uciskami. Warto również skonsultować wyniki badań z neurologiem oraz upewnić się, czy przyczyną szumów na pewno jest wada kręgosłupa. Inne możliwe przyczyny wymienione zostały w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/objawem-jakich-chorob-sa-szumy-uszne. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.