Witam!
Proponuję zapoznać się z treścią artykułu - http://parenting.pl/portal/kaszel
Koniecznie naucz dziecko wycierać nos. Naukę możesz rozpocząć, gdy skończy rok, ale dopiero trzylatek będzie potrafił zrobić to dobrze. Namów dziecko, żeby przyłożyło do nosa miękką jednorazową chusteczkę, ucisnęło palcem jedno skrzydełko nosa, zaczerpnęło powietrza, zamknęło buzię i dmuchnęło z całej siły. Potem niech wydmucha drugą dziurkę (wydmuchiwanie obu naraz sprzyja zapaleniu ucha). Wcześniej warto zakroplić dziecku do noska sól fizjologiczną albo morską – rozmiękczoną wydzielinę łatwiej wydmuchać. Zachęcaj malca, niech często wyciera nos – to zapobiegnie podrażnieniu gardła, dostawaniu się wydzieliny do oskrzeli i zaleganiu jej w zatokach. Zakatarzonego dziecka nie ubieraj za ciepło, żeby się nie spociło. Przegrzewanie i oziębianie organizmu może tylko zwiększyć dolegliwości. Jeśli dziecko leży, podłóż mu pod główkę dodatkowe poduszki. Pozycja półsiedząca zmniejszy spływanie z nosa śluzu na tylną ścianę gardła, a także ułatwi oddychanie.
Łagodzenie dolegliwości związanych z katarem
A. Nawilżaj powietrze. Jeżeli nie masz nawilżacza, powieś na kaloryferze pojemniki z wodą lub rozwieś w pokoju pranie. Możesz też nalać do wanny gorącej wody i przez kilka minut posiedzieć z malcem w łazience. Często wietrz pokój i utrzymuj w nim temperaturę 20–22 C. Wilgotne powietrze rozrzedza wydzielinę, ułatwiając oddychanie.
B. Rób inhalacje. Wystarczy para wodna, a jeśli malec nie jest uczulony, dodaj do wody napar z rumianku. Starszemu dziecku pomoże inhalacja z dodatkiem szałwii, tymianku czy anyżu. Jeśli nie ma jeszcze 3 lat, do robienia inhalacji wykorzystaj nebulizator (do kupienia bez recepty w aptece). Jest to urządzenie, które wytwarza i rozprasza chłodną mgiełkę.
C. Dziecko musi dużo pić. Dobrze mu zrobi ciepła słaba herbata z cukrem lub sokiem malinowym. Dziecku, które ukończyło 1. rok życia, możesz podać herbatę ze sparzonym miodem i cytryną. Płyny rozrzedzą wydzielinę, a tym samym pomogą oczyścić nos.
D. Nie rezygnuj ze spacerów. Jeżeli dziecko dobrze się czuje i nie gorączkuje, powinno wychodzić na dwór. Świeże powietrze ułatwi mu oddychanie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Podawanie syropu dziecku z katarem i kaszlem – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jak leczyć katar w ciąży? – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Silny, gesty, żółty katar u 13-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Ciągły kaszel u synka – odpowiada Milena Lubowicz
- Dlaczego mam krwistą wydzielinę w nosie? – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Czy można dziecku podać Pneumolan? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Głośne oddychanie przez usta u dziecka – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak leczyć kaszel u przedszkolaka? – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
- Kaszel u czteromiesięcznego dziecka – odpowiada Magdalena Mroczek
- Dlaczego dziecko ma tak zatkany nos? – odpowiada Lek. Michał Lenard