Drżenie rąk i trzęsienie całego ciała

Trzęsienie się. Problem pojawia się często znikąd tak naprawdę. Najgorzej jest, kiedy jestem w centrum uwagi lub kiedy się stresuje. Ręce mi drżą i to dość mocno. A czasem po prostu zaczynają się trząść nawet w komfortowych sytuacjach, np. przy obiedzie rodzinnym. Bywa i tak, że siedzę sama i piję herbatę i unosząc kubek ręka zaczyna drżeć. Wiem, że tata i babcia tak mieli, ale tylko ręce i to czasem. Mi to towarzyszy często i ogarnia nie tylko ręce, ale i całe ciało, gdy jest duży stres, nerwy.

Wydaje się, że Pani problem ma podłoże nerwowe i w takim razie powinno zostać wyleczone podczas spotkań z psychologiem. Wydaje się, że źródło problemu jest widoczne - spotkania z ludźmi i wystawienie na ocenę społeczną (choć to można stwierdzić dopiero po dłuższej rozmowie osobistej). Pisze Pani też o "komfortowych sytuacjach" - proszę się zastanowić w jakim momencie zaczyna się pani trząść w takich momentach? Czy zostało coś konkretnego powiedzianego? Ktoś coś zrobił? Pomyślała Pani o czymś? W takiej analizie moze być pomocne prowadzenie dziennika. Po co? Aby odnalazła pani wyzwalacze stresu. Czasami jest tak, że możemy czuć się dobrze i choć to subiektywne odczucie jest dość zgeneralizowane, to mogą działać jakieś nieświadome "wyzwalacze" (np. ton głosu, czyjaś mina, temat rozmowy itp), które powodują problem z trzęsieniem się.
Reasumując - proszę się poobserować i spróbować oddziaływać na wykryte przez Panią "wyzwalacze". Jeżeli jednak sama sobie Pani nie radzi z tym problemem - polecam spotkanie z psychologiem, który nauczy Panią efektywnych metod radzenia sobie ze stresem. Wydaje mi się, że nie jest potrzebna aż terapia psychodynamiczna (jak poleca Pani Stajer), gdyż raczej problem jest umiejscowiony tu i teraz. Spotkanie z psychologiem behawioralnym, poznawczo-behawioralnym powinno być wystarczające. Pozdrawiam.