Dziwne objawy. Nerwica?

Witam, od kilku miesięcy borykam się z bólami prawie w każdym zakątku mojego ciała. Bóle mięśni rąk i nóg, ale nie tylko, również pośladków, bóle kości, czasem stawów, kręgosłupa i, co mnie najbardziej niepokoi, to dyskomfort w pachwinie lewej, powiększone węzły. Pod względem ginekologicznym wszystko okej, badania krwi też okej (OB 4). Miałam robione wiele badań, które niczego nie wykazywały, byłam również u neurologa, który powiedział, że to nerwica. Czy przy nerwicy mogą powiększać się węzły chłonne? Czy w czasie owulacji jest to możliwe? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Węzły chłonne pachwinowe mogą być wyczuwalne i nie musi to oznaczać choroby. Za powiększone uważa się dopiero węzły powyżej 1,5 cm. Istnieje jeszcze kilka cech węzłów, które mogą budzić niepokój, jeśli jednak została Pani zbadana przez lekarza, a wyniki wszystkich badań są prawidłowe, to myślę, że nie ma powodów do obaw. Węzły należy jedynie obserwować. Nerwice natomiast nie powodują powiększenia węzłów chłonnych.

Jeśli została Pani dokładnie przebadana (w tym neurologicznie) i nie została stwierdzona żadna organiczna przyczyna Pani dolegliwości bólowych, może oznaczać to, że mają one podłoże psychologiczne. Bóle jednak są, zmniejszają komfort Pani życia, dlatego nie należy przechodzić nad nimi do porządku dziennego, tłumacząc je nerwicą. Czasem przyczyną takich objawów jest np. depresja – po wyleczeniu choroby ustępują także dolegliwości. Radziłabym wizytę u psychiatry, który zbada Panią i zleci odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.