Dziwne objawy przy zapaleniu naczyniówki oka - czy to może być borelioza?

Witam,

parę miesięcy temu zdiagnozowano u mnie zapalenie błony naczyniowej oka (przedniego, potem również środkowego). Zrobiłam wiele różnych badań (głównie powiązanych z przyczynami reumatoidalnymi) - przyczyny nie wykryto. Co mnie niepokoi: przydarzyło mi się dzisiaj, po raz drugi (ostatnio parę miesięcy temu) straszne swędzenie głowy, karku, pleców i klatki piersiowej, sztywnienie karku, lekkie drętwienie jednej ręki. Nie pamiętam, żeby ugryzł mnie kleszcz... wiem, że wśród wielu badań, które miałam, były też te w kierunku boreliozy (tylko nie pamiętam, jakie). Czy to może być borelioza? A może jakaś jej odmiana? Jakie badania powinnam wykonać. Ostatnio przez to swędzenie nie mogłam spać, twarz mi napuchła strasznie, a internista stwierdził uczulenie na jakieś jedzenie. Gdy się podrapie, pojawia się zaczerwienienie. Ten stan minął po dwóch dniach, mam nadzieję, że teraz też szybko minie, bo na razie siłą się powstrzymuję, żeby się nie drapać. :(

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane dolegliwości są dość nieswoiste i mogą mieć wiele przyczyn, jednakże zapalenie błony naczyniowej oka, a także niespecyficzne objawy ze strony obwodowego układu nerwowego mogą mieć związek z boreliozą.

Aby potwierdzić taką przyczynę wskazana jest konsultacja z lekarzem chorób zakaźnych lub neurologiem i wykonanie podstawowego testu w kierunku boreliozy czyli testu ELISA. Należy liczyć się z tym, że może on dawać fałszywie dodatnie i fałszywie ujemne wyniki, stąd dodatnie wyniki zazwyczaj potwierdzane są testem Western blot. W tym przypadku wynik negatywny także może wymagać weryfikacji ze względu na obecność objawów, interpretacja będzie należała do lekarza prowadzącego.

Rozpoznanie będzie możliwe po wykonaniu badania fizykalnego i ocenie badań laboratoryjnych. Po ustaleniu przyczyny będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Warto wiedzieć, że dodatni wywiad czyli ugryzienie przez kleszcza jest ważnym elementem diagnostyki, jednakże dużo osób z rozpoznaną boreliozą neguje wystąpienie takiej sytuacji w swoim życiu.

Redakcja abcZdrowie.pl