Epilepsja a nerwica. Co tak naprawdę mi dolega?

Jestem kobietą, mam 37 lat. W dzieciństwie miałam uraz głowy - trepanacja. W szk. średniej ataki się zwiększyły, z tym, że uczyłam się pielęgniarstwa, a to wiązało się ze stresem (dojazdy, więcej nauki). Jestem na rencie. Ostatnio lek. neurolog wywnioskował z zapisu EEG, że więcej w mojej chorobie nerwicy niż epilepsji, skierował mnie do psychiatry. Tam na pewno pójdę, bo w mojej chorobie są często lęki, nie rzucam się, tracę tylko świadomość na parę chwil i upadam. Chcę podjąć naukę policealną, ale nie wiem, czy powinnam. Biorę N*** 600 i C***2, N*** 300 także. Boję się o moją pamięć i jak zniosę stresy. Po moich ''atakach'' mam lęki, pojawiają się z 10 razy w miesiącu. Proszę Państwa o odpowiedź, co tak naprawdę może mi dolegać? Od 20 lat lekarze zmieniaję mi leki, nic mi nie pomaga. W dodatku silne obawy nie dają mi normalnie funkcjonować. Co ze szkołą, nauką, dojazdami? Czy powinnam się w ogóle za to zabierać? Proszę o pomoc, Katarzyna

Redakcja abcZdrowie

Trudno bez szczegółowego zebrania wywiadu, co do występujących u Pani incydentów oraz obejrzenia wyniku badania EEG wyrokować o charakterze incydentów. Z tego co Pani podaje, istnieje taka możliwość, że występujące u Pani incydenty są psychogennymi napadami rzekomopadaczkowymi, a nie prawdziwymi napadami padaczkowymi.

Jeśli tak jest, to wówczas leki przeciwpadaczkowe nigdy nie przyniosą poprawy, a metodą leczenia jest psychoterapia. Myślę, że koniecznie powinna Pani skonsultować się z psychiatrą.

W razie dalszych wątpliwości w wybranych oddziałach neurologicznych jest możliwość planowej diagnostyki incydentów napadowych i wykonania badania wideo EEG, które pozwoli na odróżnienie napadów rzekomych od prawdziwych.

Myślę, że jeśli właściwie postawi się diagnozę i wdroży odpowiednie postępowanie, to ma Pani dużą szansę poradzić sobie z dalszą nauką.