Fetysz stóp u 23-letniego mężczyzny

Skąd pochodzi fetysz na stopy? Podniecają mnie od dzieciństwa i jest to chorobliwe. Codziennie muszę mieć z nimi kontakt odkąd sięgam pamięcią. Chciałbym się dowiedzieć jakie jest tego źródło. Nie przypominam sobie by powstał on nagle. Jest więc to genetyczne? Czy może jak podaje wikipedia jest to związane z obszarem mózgu, ale w takim razie każdy facet bez wyjątku by go miał, a jednak niema. Czy powinienem to leczyć? Szczerze przyznam często to silniejsze niż seks, dlatego widzę w tym problem.

Dzień dobry!

Przyczyny fetyszyzmu są złożone - częściowo wrodzone/ genetyczne, częściowo osobowościowe, związane z okresem wczesnego dzieciństwa i dorastania, otoczeniem, przyjętym wychowaniem, istotnymi wydarzeniami z okresu dojrzewania psychoseksualnego itp.
Neurobiologiczne przyczyny zaburzeń preferencji seksualnych także są uznawane za istotne, ponieważ mimo pozornie takiej samej/ podobnej budowy mózgu u wszystkich ludzi - mogą występować specyficzne zaburzenia jego funkcji u niektórych osób.

Część mężczyzn żyjących z fetyszem nie widzi potrzeby leczenia, stwierdza, że nie utrudnia im to prowadzenia szczęśliwego życia, jest jedynie urozmaiceniem, ich nietypową, charakterystyczną cechą, ale nie problemem. Część - odczuwa cierpienie, nie akceptuje swoich preferencji lub z ich powodu nie jest w stanie stworzyć udanego związku i prowadzić życia seksualnego. W takiej sytuacji jest możliwe podjęcie leczenia seksuologicznego. Opiera się przede wszystkim o psychoterapię, niekiedy także z równoległą opieką medyczną/ leczeniem farmakologicznym.

Pozdrawiam!

Skoro widzi Pan problem to sam Pan sobie odpowiada na pytanie "czy powinien to leczyć". Fetysze bardzo często są silniejsze od samych zbliżeń przez co są wzmacniane i trudno się bez nich "obejść". To z kolei powoduje problemy w sferze seksualnej, a nierzadko również w relacji z drugą osobą w ogóle.
Fetysz może być wyuczony - tzn. w pewnym momencie Pana życia, czy to przez przypadek czy nie, nastąpiła fiksacja na punkcie stóp. Być może na zasadzie skojarzeń pojawiło się u Pana połączenie przyjemność+stopy, które z kolei było powtarzane, powielane.
Polecam zgłosić się do psychologa seksuologa, z którym przepracuje Pan swoją parafilię

Skoro widzi Pan problem to sam Pan sobie odpowiada na pytanie "czy powinien to leczyć". Fetysze bardzo często są silniejsze od samych zbliżeń przez co są wzmacniane i trudno się bez nich "obejść". To z kolei powoduje problemy w sferze seksualnej, a nierzadko również w relacji z drugą osobą w ogóle.
Fetysz może być wyuczony - tzn. w pewnym momencie Pana życia, czy to przez przypadek czy nie, nastąpiła fiksacja na punkcie stóp. Być może na zasadzie skojarzeń pojawiło się u Pana połączenie przyjemność+stopy, które z kolei było powtarzane, powielane.
Polecam zgłosić się do psychologa seksuologa, z którym omówi Pan szczegóły swojej parafilii i podejmie kroki ku pozbyciu się jej. Powodzenia.