Fobia społeczna chorobą przewlekła - co to oznacza?

Co to znaczy, że fobia społeczna jest chorobą przewlekłą? Leczę się już długo, ciąglę wierzę, że z tego wyjdę i przeraża mnie taka opinia o tej chorobie. Odbiera mi nadzieję. A może jest tak, że wszystkie nerwice są chorobami przewlekłymi?
ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Tak, rzeczywiście, można tak powiedzieć o wszystkich rodzajach nerwic. Może nie tyle przewlekłe, co zaleczane. Oznacza to, że u osoby, która cierpiała w przeszłości na nerwicę, jej objawy mogą powrócić bądź się wyraźnie nasilić. Dotyczy to trudnej sytuacji życiowej, traumy, chronicznego stresu.

Nerwice są trudne w leczeniu i leczy się je długo, ale są do pokonania. Proszę się nie załamywać! Jeżeli leczenie nie przynosi efektów, może warto pomyśleć o jego modyfikacji? Podstawą leczenia nerwicy jest psychoterapia. W zależności od zaburzenia oraz osobowości pacjenta stosuje się jej różne rodzaje (np. indywidualna, grupowa), są też różne nurty (behawioralno-poznawczy, psychodynamiczny i inne), wreszcie istnieją formy wspomagające psychoterapię, takie jak drama, choreoterapia, muzykoterapia i inne. W przypadku fobii społecznej jak najbardziej wskazane byłyby te rodzaje postępowania terapeutycznego, które otworzyłyby Panią na kontakt z grupą. Proszę o tym pomyśleć i nie tracić nadziei! Na pewno się uda, tylko może przyda się zmiana bądź drobna modyfikacja postępowania leczniczego.

Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki za szybki powrót do zdrowia!