Ganglion palca dłoni

Wczoraj lekarz zdiagnozował u mnie ganglion palca dłoni- na środkowym palcu od wewnątrz- w miejscu gdzie palec łączy się z dłonią. Średnica ok 0,5 cm. Powiedział że trzeba usunąć i skierował do ortopedy. Nie znalazłam wiele informacji nt.ganglionu palców (głównie są to nadgarstki)- czy operacja jest ryzykowna jeśli chodzi o późniejszą sprawność palca? Jak wygląda taka operacja, jakie jest znieczulenie jeśli chodzi o palec i ile dni trzeba być w szpitalu? wizytę u ortopedy mam za kilka tygodni.

Szanowna Pani, ganglion w tej lokalizacji często daje uciskowe objawy bólowe. Z tego ez powodu leczeniem przyczynowym jest jego usunięcie. Zabieg zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym bądź zakłada się blok (znieczulenie całej ręki). Operacja należy do tych o małym ryzyku powikłań. Jest w większości przypadków zabiegiem "jednodniowym". Jeżeli nie ma Pani nasilonych objawów bólowych a sama zmiana nie przeszkadza Pani w codziennej egzystencji (praca, sprawność ręki) zabieg nie wymaga wykonywania w trybie pilnym. Alternatywą jest leczenie zachowawcze polegające na punkcji zmiany z ew. podaniem miejscowym leku. Pozdrawiam