Gaworzenie u 7,5-miesięcznego dziecka

Witam, Chciałam spytać o gaworzenie dziecka. Moja córka ma obecnie 7,5 miesiąca. Bardzo szybko zaczęła raczowac do przodu (początek 6 miesiąca, obecnie wstaje i porusza się przy meblach. Siedzi w foteliku i trzyma pozycję. Ogólnie rozwija się dobrze, wręcz za szybko lecz niepokoi mnie fakt że nie gaworzy. Nie pamiętam również żeby głużyła. Jedyne dźwięki jaki wydaje to płacz, przeciąga aaaaaaaa, eeeeeee, buuuuuuu oraz dziwnie sapie przez nos. Czy mam się martwić?

Witam serdecznie,

Z Pani opisu wynika, że Córka rozwija się w dosyć szybkim tempie. Osiąganie kolejnych umiejętności fizycznych może spowodować, że inne zdolności będą się pojawiały nie co wolniej.
Jednak jeśli pojawia się coś niepokojącego zawsze warto w pierwszej kolejności skonsultować swoje obawy z pediatrą prowadzącym dziecko. Sapanie, które Pani opisuje może świadczyć o problemach alergicznych bądź laryngologicznych. A te z kolei mogą przekładać się na mowę.
Zachęcam w pierwszej kolejności do konsultacji lekarskiej.

Z poważaniem
Joanna Gałczyńska-Adamiak

www.centrum-logopedyczne.pl