Helicobakter pylori a metody diagnostyczne

Witam. Jestem mężczyznom w wieku 46 lat. Mam takie pytanie: Czyistnieją inne niż gastroskopia metody na stwierdzenie obecności Helicobakter pylori i na ile są one wiarygodne? Pytam dlatego, gdyż mój lekarz rodzinny nie uwzlędnia innych badań niż gastroskopia. Miałem już robioną gastroskopię trzy lata temu i przeszedłem to badanie bardzo dotkliwie. Być możrze z powodu, iż od urodzenia jestem nerwicowcem o objawach lękowo-depresyjnych. Chciałbym więc na przyszłość uniknąć tego badania. Z poważaniem, Marek.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W diagnostyce H.pylori wyróżniamy dwa rodzaje testów: inwazyjne (związanie z wykonaniem badnania endoskopowego) i nieinwazyjne (nie wymagające przeprowadzenia tego badania). Do testów nieinwazyjnych zaliczamy:

- testy serologiczne - wykrywają we krwi przeciwciała skierowane przeciwko H.pylori. Testy są dostępne w wolnej sprzedaży, do wykonania samodzielnie przez pacjenta. Jest to jednak badanie o niewielkiej wiarygodności (wysokie poziomy przeciwciał mogą utrzymywać przez lata po zakażeniu);

- test oddechowy z podaniem znakowanego mocznika - jeżeli w żołądku występuje H.pylori to mocznik zostaje rozłożony do amoniaku, który wykrywa się w próbce wydychanego powietrza.Jest to metoda wiarygodna, czułość i swoistość badania wynosi ponad 90 %. Wykonanie jest możliwe w niektórych laboratoriach;

- wykrywanie antygenu H.pylori w kale - to metoda o podobnej czułości i swoistości co test oddechowy. Można ją wykonać w wyspecjalizowanych laboratoriach;

- badania molekularne - kosztowne i rzadko stosowane w diagnostyce.

Mimo dostępu do wielu metod nieinwazyjnych nadal standartem diagnostycznym jest wykonanie gastroskopii z pobraniem wycinka na test ureazowy i badanie histopatologiczne. Decyzję o dalszym postepowaniu diagnostycznym proszę uzgodnić ze swoim lekarzem prowadzącym.