Hyperechogeniczne guzki w usg tarczycy

Witam, od ok 2 m-cy odczuwam jakby cos utkwilo mi w gardle.Szczególowe bad laryngologiczne nic nie wykazaly. Natomiast badanie krwi na tsh jest w normie;jednak usg tarczycy wykazalo zmiany:prawy plat powiekszony 15/20/50mm, cieśń szerokości 4 mm.W płacie lewym i na pograniczu płata prawegi hyperechogeniczne guzki wielkosci do 9 mm-jak w polu guzowatym.W obu płatach pojedyncze torbiele ok 7mm.Wezly chlonne bez zmian.Ponoc mam tylko kontrolowac. Czy ma to wplyw na odczucie guli w gardle.dziekuje

Szanowna Pani,

Jeśli chodzi o rodzaj guzków, które budzą największe podejrzenia, to są to guzki hipoechogeniczne, hiperechogeniczne znacznie rzadziej budzą podejrzenie onkologiczne. Do biopsji kwalifikują się zwykle guzki o średnicy > 10 mm lub mniejsze, które budzą podejrzenia. Proszę za ok 3 miesiące wykonać kontrolne usg i poprosić wykonującego usg lekarza, aby ocenił, czy powiększona tarczyca nie uciska struktur sąsiadujących, co może teoretycznie powodować odczuwalne przez Panią objawy.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz