Hypoplasyczny odcinek A1 tętnicy przedniej lewej oraz hypoplastyczny odcinek P1 tętnicy tylnej lewej
Witam, W badaniu angio tk mózgowia dostałam taki opis: "hypoplasyczny odcinek A1 tętnicy przedniej lewej oraz hypoplastyczny odcinek P1 tętnicy tylnej lewej z widocznym zaopatrywaniem dalszych odcinków tej tętnicy przez tętnicę łączącą (karotyzacja). Innych malformacji naczyniowych nie uwidoczniono". Co to znaczy, że te odcinki są hypoplastyczne? Czy to jest groźne? Bardzo proszę o odpowiedź. Ala, 30lat.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Aleksander Ropielewski
95 poziom zaufania
Oznacza to, że nie są w pełni wykształcone. Jest to groźne w sytuacjach zaburzenia ukrwienia tętnic, które normalnie z powodzeniem przejmują funkcję nie w pełni rozwiniętych naczyń (np. zator, zakrzep, zwężenie przez blaszki miażdżycowe).