Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

czas leczenia złamania kości zależy od jego skomplikowania, umiejscowienia oraz od wieku pacjenta. Część bliższa kości ramiennej często ulega uszkodzeniu u osób starszych oraz u kobiet po okresie menopauzy. Zwykle do wystąpienia urazu wystarczy upadek z wysokości własnego wzrostu na wyciągniętą rękę, którą odruchowo chcemy zamortyzować uderzenie o ziemię. Objawami złamania części bliższej kości ramiennej są m. in. ból nasilający się w czasie uciskania newralgicznego miejsca, obrzęk i ograniczenie ruchomości kończyny górnej. Jeżeli kość nie uległa przemieszczeniu, takie złamanie leczy się - tak jak w Pani przypadku - unieruchomieniem w ortezie, przez okres około 4-6 tygodni.



Aby nie doszło do przykurczu w stawie łokciowym wskazane jest codzienne mobilizowanie wyprostu ręki. Rehabilitacja jest niezwykle ważnym etapem w procesie odzyskiwania sprawności kończyny po wypadku. Fizjoterapeuta powinien ułożyć dla Pani zestaw ćwiczeń oraz dobrać właściwe obciążenie uwzględniając skalę i rodzaj urazu oraz wiek i ogólną Pani sprawność ruchową. Rehabilitacja po złamaniu guzka większego kości ramiennej w większości tego rodzaju przypadłości rozpoczyna się jeszcze w czasie, gdy kończyna pozostaje w ortezie. Leczenie rehabilitacyjne w szczególnie ciężkich przypadkach może trwać nawet kilka miesięcy.

Jeżeli jest Pani zainteresowana, poniżej umieszczam link do podobnego pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/oddzielenie-guzka-wiekszego-od-glowy-kosci-ramiennej.

Więcej na podobne tematy przeczyta Pani w artykule https://portal.abczdrowie.pl/zlamanie-kosci-ramiennej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty