Ile czasu potrzeba na zagojenie się dziąsła?

Witam, Dokładnie 6 dni temu miałem usuwaną ósemkę ( w tradycyjny sposób ) dodam że na tej samej wizycie ale przed usunięciem ósemki stomatolog zrobił mi dwa dodatkowe zęby ( szóstkę oraz siódemkę z tej samej strony) do dziś odczuwam " dyskomfort " z nie mogę jeść prawa strona z właśnie z tej strony miałem robione zęby usuniętą ósemkę, nie mogę nawet zgryz samych zębów ponieważ pod naciskiem odczuwam ból. Czy jest to normalne? Czy potrzebuje więcej czasu na zagojenie się tego dość obolałego miejsca? Proszę o pomoc

Piotr Brzezik

Gojenie ran poekstrakcyjnych to proces złożony, zaczynając od wytworzenia skrzepu (kilkanaście minut po zabiegu), poprzez odtworzenie tkanek miękkich (kilka tygodni) aż do wytworzenia tkanki kostnej (nawet 6 miesięcy po zabiegu). Rana na błonie śluzowej powinna zagoić się w ciągu kilkunastu dni, w przypadku trudnych zabiegów (a do takich często należą ekstrakcje ósemek) może się to wydłużyć nawet do 2 miesięcy. O ile nie pojawią się objawy takie jak zwiększenie natężenia dolegliwości bólowych, krwawienie z rany czy rozejście się jej brzegów, nie ma powodów do obaw. Proszę pamiętać o odpowiedniej higienie - delikatnym oczyszczaniu operowanej okolicy szczoteczką o bardzo miękkim włosiu (do kupienia w aptekach) oraz płukaniu jamy ustnej preparatami z chlorheksydyną (stosować nie dłużej niż 2 tygodnie!). Czynniki takie jak niedostateczna higiena czy palenie tytoniu mogą znacznie wydłużyć proces gojenia. Jeżeli obecny stan będzie się utrzymywał dłużej niż 2-3 tygodnie zalecam wizytę u stomatologa.