Ile dni po okresie mogę najbezpieczniej kochać się z partnerem?

Witam! Mam pytanie. Słyszałam, że najbezpieczniej jest się kochać ok. 14 dni po zakończeniu miesiączki, lecz nie wiem czy to prawda i chciałam się upewnić? Oczywiście będę stosować (z moim partnerem) także prezerwatywę oraz globulkę antykoncepcyjną, żeby maksymalnie zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę. Słyszałam również, że bezpiecznie jest się kochać 7 dni przed miesiączką i 7 dni po niej. Nie wiem , która wersja jest prawdziwa, bądź bardziej prawdziwa i chcę się upewnić. Proszę o możliwie najszybszą odpowiedz. Z poważaniem, Laura.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rozumiem, że planuje Pani rozpocząć życie seksualne i stara się jak najlepiej zabezpieczyć przed ciążą. Myślę, że użycie prezerwatywy połączonej z globulkami będzie na tyle skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, że nie będzie potrzeby "przejmowania się" dniami płodnymi w cyklu. Proszę pamiętać, że nadmierne myślenie o możliwości zajścia w niechcianą ciążę może odebrać Pani całą radość ze współżycia, doprowadzić do zaburzeń seksualnych i spowodować trudności w budowie trwałej więzi z partnerem.

Do zapłodnienia może dojść jedynie w okresie płodnym, mającym miejsce na kilka dni przed, w trakcie i kilka godzin po owulacji. Swoją drogą warto, aby każda kobieta potrafiła rozpoznawać swój okres płodny, na podstawie towarzyszących mu objawów. Tu może Pani znaleźć podstawowe informacje na ten temat. Dni płodne, przy regularnych 28-30 dniowych cyklach występują zwykle w środku cyklu, w okolicach 12-16 dnia.

Pozdrawiam serdecznie!