Ile godzin po zakończeniu 10-dniowej antybiotykoterapii lekiem OSPEN mogę wypić alkohol?

Ile godzin po zakończeniu 10 dniowej antybiotykoterapi lekiem OSPEN 1000 (3 tabletki dziennie) można napić się alkoholu, powiedzmy 4 piwka?

Jakub Migoń

OSPEN zawiera jako substancję czynną fenoksymetylopenicyline, antybiotyk z grupy penicylin.Charakterystyka Produktu Leczniczego preparatu OSPEN nie zawiera informacji na temat interakcji leku z alkoholem. Należy pamiętać że każdy antybiotyk - w mniejszym lub większym stopniu - wpływa na metabolizm wątroby, podobnie jak leki stosowane podczas stanu zapalnego wywołanego infekcją (przede wszystkim paracetamol), co oznacza że łączenie ich z alkoholem może zwiększać toksyczny wpływ leków jak i alkoholu na wątrobę. Na podstawie powyższej informacji, w trakcie każdej antybiotykoterapii zaleca się całkowitą rezygnację z alkoholu. Nie istnieją naukowe przesłanki na temat szkodliwego wpływu NIEWIELKIEJ ilości spożytego alkoholu po zakończonej antybiotykoterapii.