Ile lat można żyć z tętniakiem?

Wiek 79 lat płeć męska, tetniak aorty brzuszej, 2lata temu około 7cm. Chory nie zgodził się na operację z powodu astmy i podeszlego wieku. Ile. Lat można żyć z tetniakiem?

7 cm to bardzo duży tętniak aorty - a był to wymiar 2 lata temu, do tej pory na pewni urósł. Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale ryzyko pęknięcia jest duże. A pęknięty tętniak aorty brzusznej oznacza 80-90% śmiertelność. Sugeruję powtórne badanie USG / TK jamy brzusznej jak najszybciej i pilną konsultację chirurga naczyniowego.