Ile tabletek mam wziąć na raz, gdy zaczynam opakowanie 2.-5. dnia cyklu?

Witam serdecznie, mam trudne pytanie. Nigdzie nie znalazłam na nie odpowiedzi, ludzie pytają o takie banalne rzeczy, które wyjaśnione są w ulotce, a ja mam takie, na które nikt mi jeszcze nie odpowiedział, a mianowicie: czy zażywając pierwszą tabletkę np. w czwartym dniu cyklu (w tabletkach typu 24+4) należy wziąć a) 4 tabletki na raz? b) czy tą czwartą z kolei jako pierwszą? c) czy też może generalnie pierwszą z blistra? Nawet w ulotce tego nie napisali. Napisali tylko, że można je przyjąć od 2.-5. dnia cyklu, ale żadnych szczegółów. Proszę o szybką odpowiedź, właśnie dziś mam 4. dzień cyklu, a chciałabym zacząć je znów stosować. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam. M.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Chodzi o pierwsze opakowanie tabletek w życiu lub pierwsze po dłuższej przerwie?
W takiej sytuacji można rozpocząć opakowanie tabletek w 2.-5. dnia cyklu i przyjmuje Pani codziennie po jednej tabletce (tzn. pierwszego dnia, który przypada np. na 4. dzień cyklu, przyjmuje Pani pierwszą aktywną tabletkę itd).

Musi Pani jednak pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu (prezerwatywy) przez pierwszy tydzień stosowania tabletek.