Ile tak naprawdę trwa depresja i czy da się ją wyleczyć?

Witam jestem chory na depresję z powodu nieszczęśliwej miłośći. Uwolniłem się już od tamtego uczucia. Czułem poprawę niestety objawy powracają. P tych wydarzeniach próbowałem nawiązac kontakt z innymi kobietami lecz niestety zostałem odrzucony. Boje się że nie powodzenia miłosne doprowadzą do nasilenia choroby. Ile trwa tak naprawdę depresja i czy można wyleczyć się w 100% Zazywałem lek asentra 100g dopóki nie chciałem się zaangażować wszystko było ok

Dzień dobry!

Czas trwania depresji, jej przebieg, nasilenie, objawy są różne dla każdego człowieka, stąd trudno odpowiedzieć na Pana pytanie. Często depresja i ryzyko jej nawrotów wiąże się np. z cechami osobowości, podatnością, temperamentem, istotnymi doświadczeniami z całego życia (także dzieciństwa) itp. Leczenie farmakologiczne warto więc połączyć z psychoterapią.

Pozdrawiam!

W sytuacji, o której Pan pisze, pomocne w wychodzeniu z depresji są nie tylko leki, ale także pomoc psychologiczna. Podczas spotkań z psychologiem/ psychoterapeutą istnieje możliwość porozmawiania o swoich doświadczeniach, wypowiedzenia i uporządkowania trudnych emocji, zrozumienia, jak mogło dojść do danej sytuacji i w efekcie "wyciągnięcie wniosków na przyszłość". Po pomoc do psychologa może się Pan zwrócić zarówno wtedy, gdy ma Pan zdiagnozowaną depresję, jak i wtedy, kiedy odczuwa Pan subiektywne trudności, obniżenie nastroju, problemy w bliskich relacjach.