Informowanie chorej na Alzheimera o jej stanie

Czy powiedzieć chorej na Alzheimera o jej faktycznym stanie?Chora to 80 letnia moja mama.Dwie jej siostry juź chorują,jedna nie źyje.Míeszkam od mamy 250 km i chciałabym umieścić ją w domu opieki w mojej miejscowości(warunki mi nie pozwalają na pobyt u mnie).Boje się ze mama sie nie zgodzi bo uwaźa ze jest zdrowa.Czy uświadomić jej źe jednaj nie jest i czy nazwać chorobę "po imieniu"?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Każda osoba ma prawo do pełnej informacji o swoim stanie zdrowia i jeżeli informacja ta ma istotne znaczenie w przypadku umieszczenia matki w domu opieki (na co może nie wyrazić zgody), to sugeruję mimo wszystko powiedzieć prawdę i przekazać pełne informacje o stanie zdrowia.

A jaka jest Pani relacja z mamą? Czy taka informacja ma szanse być przyjęta, jako informacja przekazana z troską i miłością? Czy mama ma zaburzenia, które kwalifikują ją do domu opieki, w sensie- czy rzeczywiście nie radzi sobie sama?
Nie rozumiem też, jak to możliwe, ze podpisała się Pani jako 21-letnia kobieta, co oznaczałoby, że jeśli mama ma lat 80, to urodziła Panią w wieku 59 lat. Co już stwarza bardzo specyficzną, nietypową sytuacją ( o ile w ogóle możliwą?)
Skonsultowałabym się z lekarzem geriatrą, który opiekuje się mamą. Lub skorzystała z pomocy lekarza geriatry (jeśli jeszcze Państwo nie korzystają z jego pomocy).