Jak radzić sobie z osobą chorą na Alzheimera?

U mojej mamy (rocznik 1950) w 2011 r. zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Używa Memantynę 20 i Trittico CR 150. Ja sam opiekuję się mamą. Jeszcze do czerwca, kiedy przed pracą zostawiłem na stole przygotowane jedzenie to często zjadała, jak dzwoniłem z pracy, żeby włączyła telewizor albo szła na balkon to robiła to. Ale teraz nic nie je kiedy mnie nie ma, wyłącza radio i prawie cały dzień śpi na wersalce. Wcześniej w dzień nie spała, siedziała na krześle. Kładę na wersalce krzesła, piszę kartki żeby nie leżeć, tylko jeść i coś robić, ale nic nie pomaga, zdejmuje te krzesła i idzie spać. Po tym leżeniu widzę, że jest gorzej z pamięcią, a gdy miałem urlop i jeżdziliśmy na działkę, chodziła też ze mną do sklepu to była poprawa. Jak mogę ją zmusić, żeby nie kładła się i żeby coś zjadła? Zostawiam na stole to co zawsze lubiła jeść. Dziękuję z góry za poradę.

Lek. Wojciech Zygmunt

Opieka nad osobą chorą na chorobę Alzheimera jest bardzo trudna. Należy pamiętać, że jest to choroba postępująca, doprowadzająca w końcu do braku kontroli nad podstawowymi czynnościami. Warto udać się na wizytę do neurologa/psychiatry, w celu ewentualnej zmiany leczenia na silniejsze. W przypadku braku współpracy z przyjmowaniem posiłków i wody należy takiej osobie pomóc lub zacząć ją karmić. Pomocna może być opieka społeczna lub domy spokojnej starości. Pozdrawiam.