Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak postępować z osobą chorą na Alzheimera?

Moja babacia ma Azheimera. Nie można już w ogóle się z nią porozumieć, bo nic nie pamięta. Nie poznaje mnie. Boimy się zostawiać otwartych drzwi domu, bo potrafi wyjść i nie wiemy, czy będzie potrafiła wrócić. Jak postępować z osobą chorą na tę chorobę? Jak pomóc jej w codziennym funkcjonowaniu?
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Dzień dobry, to co najważniejsze proszę na ubrania babci wszyć metki z adresem i numerem telefonu do opiekuna. Wtedy nawet jak wyjdzie łatwiej będzie osobą obcym jej pomóc. Niestety w tej chorobie stan się nie poprawia i warto pomyśleć o stałej osobie do opieki nad babcią lub specjalistycznym ośrodku.
Pozdrawiam A. Pacia

Psycholog kliniczny i psychoterapeuta pracujący w nurcie psychodynamicznym.
0

Postępowanie jest zawsze indywidualne, ponieważ osoby z chorobą Alzheimera mają różne trudności z pamięcią i rozpoznawaniem otoczenia. Na pewno warto stworzyć tzw.otoczenie terapeutyczne, czyli zniwelować wszelkie zagrożenia - zabezpieczyć okna i drzwi, nie zostawiać na gazie garnków, usunąć np.dywaniki, o które łatwo się potknąć. Ponieważ osoby z zaburzeniami pamięci zwykle pamiętają to co było dawno, to warto w najbliższym otoczeniu ustawić zdjęcia członków rodziny, omawiać różne wydarzenia z przeszłości. Proszę natomiast na siłę nie wykazywać,że pamięć tej osoby jest zaburzona. Jeżeli np. babcia mówi do Pani imieniem swojej córki, proszę spokojnie powiedzieć: babciu, to ja Ania, Twoja wnuczka. I zostawić temat, nawet jak babcia sprawia wrażenie,że uważa inaczej. Proszę w miarę możliwości wspólnie spożywać posiłki, rozmawiać spokojnym głosem o codziennych sprawach. Warto w miejscu zamieszkania poszukać grupy wsparcia dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera i wziąć udział w takim spotkaniu, dostarczy wielu cennych informacji.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy