Inseminacja domaciczna przy siodełkowatym kształcie macicy i dobrych parametrach nasienia męża

Witam! Mam 3 pytania. Od 22 miesięcy staramy się z mężem o dzidziusia - bezskutecznie. Wyniki męża ponad przeciętną. U mnie po hsg okazało się, że mam macicę w kształcie siodełkowym, jajowody długie, cienkie i mocno poskręcane. Cykle mam regularne 30 dni. Od czerwca przez 3 miesiące byłam stymulowana clo pęcherzyki zawsze rosły dwa i pękały same. Robiłam też badania hormonów: tsh i ft4 są ok, teraz 19 dc. progesteron 3,41 (normy lab. 3,26 - 38,63 faza lutearna) oraz prolaktyna 7,65 (normy lab. 1,39- 24,20) po 60 minutach i podaniu metoclopramidium prolaktyna skoczyła do 177,17 1. Czy prolaktyna po tabletce nie jest za wysoka? 2. Czy w przypadku bardzo dobrego nasienia jest sens robienia inseminacji (boję się ciąży pozamacicznej przez te jajowody)? 3. Dlaczego siodełkowaty kształt macicy nie pozwala zagnieździć się zarodkowi? Co mogę jeszcze zrobić, mój ginekolog wyjechał na urlop i będzie dopiero w styczniu... Pozdrawiam

Witam serdecznie!

O ile wynik prolaktyny na czczo nie budzi żadnych zastrzeżeń, tak wynik po przyjęciu tabletki z metoklopramidem jest faktycznie za wysoki. Przyjmuje się, że po obciążeniu metoklopramidem poziom prolaktyny nie powinien wzrosnąć więcej niż 10 razy. W Pani przypadku prolaktyna skoczyła ponad 23-krotnie, a zatem mamy podstawy rozpoznać hiperprolaktynemię czynnościową. Zaburzenie to może objawiać się obniżoną płodnością.
Budowa Pani macicy i jajowodów niestety nie sprzyja posiadaniu dzieci. Nie znam dokładnych wyników badań, natomiast przedstawione przez Panią informację wskazują, iż najprawdopodobniej potrzebna będzie ingerencja lekarska. Inseminację zwykle przeprowadza się u par, u których problem leży po stronie mężczyzny. Zdarzają się jednak przypadki tzw wrogiego śluzu, który nie pozwala plemnikom na efektywne dotarcie do jajowodu.Zakładam zatem się, że Pani jajowody oraz macica mają taką budowę, iż wyjatkowo trudno przejść plemnikom do bańki jajowodu, miejsca w którym dochodzi do zapłodnienia. Jeżeli specjaliści proponują Pani taką formę leczenie, myślę że warto spróbować. Wszelkie wątpliwości powinna Pani konsultować ze specjalistami leczenie wspomaganego rozrodu.
Pozdrawiam