Interakcja oraz przedawkowanie - jaka jest prawda?

Witam. Po internecie krążą informacje, że mleko obniża działanie tabletek antykoncepcyjnych. Mam mieszane uczucia. 1h po przyjęciu tabletek zjadłam dużą miseczkę płatków z mlekiem, czy to faktycznie mogło zniwelować działanie tabletki? Mam również drugie pytanie, czy jeżeli weźmie się dwie tabletki (w moim przypadku drugą i ostatnią) może skutkować przedawkowaniem? czy przedawkowanie objawia się poprzez sytuację nagłego zmniejszenia dawki i organizm może odczytać dalsze branie "normalnych" porcji jako zapomnienie tabletki? Z góry dziękuję, czekam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Mleko spożywane w racjonalnych ilościach (nie powodujące wymiotów czy ostrej biegunki) nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Nie rozumiem do końca drugiego pytania. Jeśli z jakichś przyczyn zażyła Pani dwie tabletki jednego dnia, to w kolejnych dniach należy zażywać normalną dawkę hormonów (1 tabletkę), która w pełni powinna spełnić swoją funkcję. Zbyt duża dawka hormonów, z dwóch tabletek, może się odbić niekorzystnie na zdrowiu, powodując nasilenie objawów niepożądanych, jak mdłości, wymioty, obniżenie nastroju, obniżenie libido, etc.

Pozdrawiam serdecznie!