Czy tabletki niskoskładnikowe są tak samo skuteczne jak wysokoskładnikowe?

Lekarz ginekolog zaproponował mi przejście z tabletek wysokoskładnikowych na niskoskładnikowe. Tabletki wysoko składnikowe stosowałam od ponad roku. Za parę dni (po 7-dniowej przerwie po skończeniu ostatniego opakowania tabletek wysoko składnikowych) mam zamiar zacząć stosować tabletki niskoskładnikowe. Chciałam zapytać, czy tabletki z niższą zawartością hormonów będą prawidłowo przyjęte przez mój organizm? Czyli będą zapewniały równie wysoki poziom antykoncepcji jak tabletki z wyższą zawartością hormonów? Mam obawy, ponieważ wydawać by się mogło, że mój organizm przez ponad rok przyzwyczaił do wysokiej dawki hormonów. Chciałabym także dodać, że zażywając tabletki wysokoskładnikowe spadł mój poziom libido. Czy jest szansa, że podczas zażywania tabletek niskoskładnikowych moje libido poprawi się? Czekam na odpowiedź, z góry serdecznie dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Antykoncepcja powinna być pełna. Niewielka grupa kobiet nie reaguje odpowiednio na tabletki niskoskładnikowe, ale nie dlatego, że stosowały wcześniej inny preparat, lecz dlatego, że taka jest ich naturalna predyspozycja. Nie widzę powodu do niepokoju.
2. Libido może się poprawić. Prosze jednak pamiętać, że jest to bardzo częste działanie niepożądane, równeż tabletek niskoskładnikowych.