Interpretacja morfologii u 3-latka

Witam! Dzisiaj odebrałam wyniki mojego 3-letniego synka. Generalnie wszystko wygląda dobrze, ale w laboratorium podawane są ogólne normy, i nie wiem, jak to się ma do wieku dziecka. WBC 5,7 - to mnie najbardziej niepokoi, ponieważ gdzieś wyczytałam, że dla takiego dziecka powinno to być min 8,0. LYM 2,5, MON 0,5, GRA 2,6, RBC 5,09, HGB 13,1, HCT 40,1, PLT 276 ,MPV 6,7, MCV 78,8, MCH 25,7, MCHC 32,7, LYM % 44,6, MON% 9,0, GRA % 46,4, OB 5. Dodam, że tydzień temu syn przechodził grypę żołądkową, teraz już wszystko wróciło do normy. Głównie chodzi mi o to, czy ta morfologia jest prawidłowa i jak to jest z tymi normami dla dzieci. Z góry dziekuję. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wynik Pani synka mieści się w granicach normy dla wieku 3 lat. Można by mieć zastrzeżenia, co do stosunku limfocytów do granulocytów, który powinnien być na korzyść tych pierwszych (55-60% do 35-40%), jednak zważywszy na przebytą infekcję prawdopodobnie wirusową, możliwe, że spadek limfocytów jest reakcją odczynową na ten stan. Pozostałe wyniki nie odbiegają od normy. Również liczba leukocytów (białych krwinek - WBC) - 5,6 - jest prawidłowa.

Badania krwi interpretuje się zawsze, opierając się na obrazie klinicznym. Według tego, co Pani pisze, synek jest aktualnie zdrowy.
Nie ma powodów do obaw.

Polecam do lektury artykuł o badaniu morfologii krwi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.