Interpretacja opisu rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Witam! Wczoraj odebrałem wyniki badań MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Opis badania jest następujący: Tkanki bliznowate wzdłuż tylnej powierzchni krążka oraz w zachyłku bocznym prawym kanału kręgowego. Przestrzeń międzykręgowa na tym poziomie zwężona, zmiany degeneratywne w krążku. Zwężona również przestrzeń międzykręgowa L5-S1 z dehydratacją krążka międzykręgowego, niewielka przyśrodkowo-lewoboczna protruzja tarczki międzykręgowej uciskająca lewy korzeń nerwowy w kanale kręgowym. Pozostałe krążki o prawidłowym sygnale, nierówności płytek granicznym na pograniczu piersiowo-lędźwiowym. Drobne zaostrzenia na krawędziach trzonów. Lordoza spłycona.

Dodam, że rok temu miałem operację usunięcia dysku na poziomie L4-L5 i nie stwierdzono nawrotowej przepukliny jądra miażdżystego. Mimo wszystko opis mnie przeraża i nie wiem, co mnie czeka. Mam momentami straszne bóle w kręgosłupie, nie wspominając o prawej nodze, gdzie codziennie chwytają mnie straszne skurcze od biodra po samą stopę. Mam zaledwie 23 lata i lubię uprawiać sporty, lecz boję się, co może mi się stać, gdy nie będę się oszczędzał. Chciałbym jednak dowiedzieć się, co mi grozi? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam ;)

Witam!

Opisane zmiany sugerują proces zwyrodnieniowy i jak najbardziej mogą dawać opisane dolegliwości. Jednakże wg opisu ucisk korzenia nerwowego jest ewidentny po stronie lewej, więc można się spodziewać dolegliwości bólowych również po stronie lewej. Ze względu na młody wiek można się spodziewać postępu zmian i utrzymywania bądź narastania dolegliwości bólowych oraz zmniejszenia ruchomości kręgosłupa, dlatego ważne jest dokładne obserwowanie ewentualnej progresji zmian i w przypadku konieczności wkroczenie z leczeniem operacyjnym. Konieczna jest konsultacja ortopedyczna, aby ocenić czy niezbędna jest operacja czy też na razie wystarczy odpowiednia rehabilitacja i farmakoterapia. Pozdrawiam serdecznie!