Interpretacja USG gruczołu tarczycy

Uprzejmie proszę o interpretacje usg. Gruczoł tarczycowy nieco powiększony, o niejednorodnej echogenicznosci, z licznymi zlewającymi się hypoechogenicznymi guzkami do 4-5mm.W w obu płatach większe izoechoniegiczne guzki z otoczkami halo w biegunach dolnych-po prawej 17x13x11mm,po lewej 19x17x13mm.W lewym płacie hyperechogeniczny guzek 5,5 mm oraz torbiele do 7mm.Płat prawy wielkość 44x23x20mm, lewy 46x24x22mm.Cieśń pogrubiała - 6mm.Slinianki bez patologi. Nie ma powiększonych wezłow chłonnych.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Obraz gruczołu tarczowego w badaniu ultrasonograficznym jest nieprawidłowy i wymaga dalszej diagnostyki histopatologicznej. W tym celu niezbędne jest wykonanie badania biopsji cienkoigłowej, podczas której zostaną pobrane fragmenty patologicznie zmienionego gruczołu i poddane ocenie przez patomorfologa. Dopiero na tej podstawie możliwe będzie postawienie diagnozy i ustalenie metody leczenia.
Poza tym należy oznaczyć poziomy hormonów TSH, fT3 i fT4. Wyniki wszystkich badań - hormonalnych, biopsji, USG należy skonsultować z endokrynologiem.