Interpretacja wyników badań - spermatogram + posiew ogólny nasienia

Bardzo proszę Panie Doktorze o analizę moich wyników badania nasienia. Oto one: Objętość ejakulatu - 9,6. Barwa - biała. Czas upłynnienia - 30 min. pH - 7,6. Ogólna ilość plemników - 84375000. O ruchu postępowym - 15%. Słaboruchliwych - 43%. O ruchu drgajacym - 4%. Martwych - 38%. Formy patologiczne: dotyczące główki: duże - 3%, małe - 9%, dotyczące witki: długie - 4%, krótkie - 5%, dotyczące całości: 7%. Aglutynacja (-). Leukocyty 1-2 wpw. Komórki nabłonkowate 0-2 wpw. Badania mikrobilogiczne: Organizm Wzrost Staphylococcus epidermidis nieliczne (+). Brak wzrostu w kier. Candida spp. Czy ww. wyniki badań (mikrobiologiczne, ilość leukocytów i komórek nabłonkowych) wskazują na stan zapalny, który wymaga leczenia? I jak wygląda interpretacja moich wyników badań? Za uzyskaną odpowiedź i pomoc z góry dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Drogi Panie!

Wynik badania nasienia wykazuje na ilość ejakulatu większą niż norma (hiperspermia), morfologia plemników jest prawidłowa, jednak wykazuje zbyt duże (>30%) nieprawidłowości w zakresie ruchomości, a także zbyt duży odsetek martwych plemników (norma to >75% żywych). Czas upłynnienia jest granicznie prawidłowy, jednak długi, co może pośrednio wpływać na żywotność nasienia.

Ilość leukocytów i komórek nabłonkowych w ejakulacie nie jest niepokojąca. Bakteria Staphylococcus epidermidis jest pospolicie występująca na skórze człowieka, w tym w okolicach napletka, dlatego też w związku z małym jej wzrostem, a także brakiem spełnionych kryteriów zapalnego ejakulatu można sądzić, że jest to tylko zanieczyszczenie próbki.

Tak czy inaczej, proponuję udać się z tym wynikiem do lekarza urologa w celu dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Nie podał Pan przyczyny wykonania badania, ale domniemam, że związane jest to z problemami z płodnością. Mimo że wyniki Pana nasienia nie są w pełni prawidłowe, nie są też bardzo złe i napawają optymizmem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.