Interpretacja wyników badań w kierunku krztuśca

Witam. Proszę o interpretację wyników badań na krZtusiec u 11letniego dziecka s zczepionego wg kalendarza szczepień. Igg >230, igm =7,9. Dla obydwu klas wynik dodatni gdy >11. Czy dziecko przeszło krztusiec i czy zarazalo 2tyg od wykonania badania?

Lek. Tomasz Budlewski

Wyniki wskazują najprawdopodobniej o szczepieniu dziecka. ujemny wynik w IgM świadczy o braku świeżej infekcji . Jeżeli był kontakt z osobą chorą lub istnieje możliwość choroby bo taka istnieje Proszę powtórzyć badania przeciwciał w przyszłym tygodniu.