Interpretacja wyników biopsji tarczycy

Właśnie odebrałam wynik biopsji guzka tarczycy. Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu, czy to jest rak? Jeśli tak, to jaki? Rozpoznanie: atypowa zmiana w lewym płacie tarczycy wymagająca weryfikacji histopatologicznej. Przed zabiegiem konieczne jest badanie poziomu CEA i calcytoniny w surowicy krwi. Opis: Punkt zawiera komórki nabłonkowe rozproszone i tworzące płaty o powiększonych jądrach z obecnością drobnoziarnistej chromatyny. Nieliczne wakuole śródjądrowe. Cytoplazma obfita, delikatnie kwasochłonna. Nieliczne grudki kwasochłonnej substancji. Pojedyncze zwapnienia. Pół roku temu miałam robione markery i wyszły w normie - kalcytonina *2 pg/ml, a CEA 1,99 ng/ml. W usg, które robiłam 4 miesiące temu wyszło niby wszystko ok. Płat lewy zawiera lito-torbielowaty guzek o wym. 21x14x16 mm* część lita normoechogeczna + torbielowate ogniska zwyrodnienia koloidowego. Poza opisanym guzkiem struktura miąższu jednorodna, normoechogeniczna. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

W badaniu cytologicznym z biopsji cienkoigłowej stwierdzono atypowe komórki, co sugeruje możliwość występowania nowotworu tarczycy, ale nie mówi taki opis badania jednoznacznie i w 100%, że taki nowotwór występuje. Dodatkowe badanie jakie sugeruje histopatolog, czyli badanie laboratoryjne CEA (marker przerzutów nowotworowych) i kalcytonina (marker raka rdzeniastego tarczycy) może przybliżyć odpowiedź na pytanie czy zmiana w tarczycy jest rzeczywiście nowotworem. Jednak jedynie badania histopatologiczne zmiany w tarczycy czyli usunięcie całego płata tarczycy z guzem wraz z cieśnią i poddanie go badaniu pod mikroskopem może w 100% stwierdzić czym jest dokładnie ta zmiana. Jeśli badania laboratoryjne markerów we krwi wyjdą dodatnio zapewne trzeba będzie wykonać całkowitą resekcję tarczycy i ewentualnie jeszcze poszukać ognisk przerzutowych nowotworu w organizmie.
Oczywiście z wynikiem należy udać się na konsultację do endokrynologa. On zaleci odpowiednie badania i zapewne wyda skierowanie na operację.