Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Interpretacja wyników krwi - hormony

Witam serdecznie. Od stycznia nie mam miesiączki. Pojawiła się zmiana w piersi i wdał się stan zapalny, po antybiotykoterapii zmiana się zmniejszyła. Zrobiłam badania hormonów i oto wyniki: fT4 3,23, fT3 0,91, estradiol 75,64, FSH 53,92, TSH 4,875. Dodam raz jeszcze, że ostanią miesiączkę miałam 15 stycznia, mam 40 lat. Proszę o interretację wyników, co to może być, czy zwykła menopauza w młodym wieku, czy coś innego? Mam normy na estradiol, ale nie wiem w jakiej jestem fazie, skoro mam cieniutkie endometrium. Proszę o pomoc, Beata.
40 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Wyniki wskazują na pierwotną (wynikającą z niewydolności tarczycy) niedoczynność tarczycy - wysoki poziom TSH, niski fT3 i fT4.
Ponadto stężenie FSH jest za wysokie przy prawidłowym poziomie estradiolu.

Obecnie najistotniejszą sprawą jest wyrównanie niedoczynności tarczycy. Możliwe, że wówczas stężenie pozostałych hormonów wróci do normy. Hormon podwzgórza, pobudzjący wytwarzanie TSH w przysadce, zwiększa również wydzielanie prolaktyny. Hiperprolaktynemia prowadzi do zaburzeń miesiączkowania, w tym wydłużenia cykli menstruacyjnych i wtórnego braku miesiączki.

Z drugiej strony stężenie FSH wzrasta na około 6 lat przed wystąpieniem menopauzy.

Powinna Pani udać się do endokrynologa, który po zebraniu dokładnego wywiadu i przeprowadzeniu badania, będzie mógł najlepiej zinterpretować wyniki badań. Najprawdopodobniej po wyrównaniu zaburzeń w obrębie tarczycy, inne dolegliwości ustąpią. Jeżeli tak się nie stanie, trzeba będzie poszukać innej przyczyny (np. choroby przysadki).

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy