Interpretacja wyniku badania RTG płuc

Witam serdecznie i bardzo proszę o interpretację mojego wyniku RTG płuc. Jestem przerażona (mój ojciec zmarł na raka płuc, palił 50 lat), gdyż wynik mnie zaniepokoił. Mam 53 lata, uprawiałam wyczynowo biegi długie, paliłam po skończeniu kariery 4 lata do tzw. towarzystwa. Oto treść wyniku: "W górno-przyśrodkowej części płuca lewego drobna zmiana włóknisto-guzkowa, np. swoistego pochodzenia. Śladowe, sporadyczne zmiany włóknisto-bliznowate w prawej okolicy podobojczykowej, na obwodzie dolnego pola płuca prawego oraz przywnękowo w dolno-przyśrodkowej części płuca lewego. Spłycona zrostem lewa zatoka przeponowo-rzebrowa. Śladowe, namiotowate zaciągnięcie na prawej kopule przepony może być od przyczepu więzadła płucnego dolnego. Dwułukowy zarys obu kopuł przepony. Nie istotnie uwypuklony pień płucny. Będę czekała z niecierpliwością na wiadomość. Pozdrawiam! Danuta Z.

W górno-przyśrodkowej części płuca lewego drobna zmiana włóknisto-guzkowa, np. swoistego pochodzenia. - to raczej oznacza guzka typu pozapalnego czyli blizny włóknistej według charakterystyki radiologicznej; Śladowe, sporadyczne zmiany włóknisto-bliznowate w prawej okolicy podobojczykowej, na obwodzie dolnego pola płuca prawego oraz przywnękowo w dolno-przyśrodkowej części płuca lewego. - to także oznacza zmiany włókniste typu blizn po przebytych stanach zapalnych w zakresie obu płuc (dolnego płata płuca prawego oraz w dolnym płacie płuca lewego w okolicy wnęki tego płuca); Spłycona zrostem lewa zatoka przeponowo-żebrowa. - także oznacza zmiany pozapalne, zrostowe płuca z opłucną w okolicy przeponowo-żebrowej lewej; Śladowe, namiotowate zaciągnięcie na prawej kopule przepony może być od przyczepu więzadła płucnego dolnego. - nie znaczące dla anatomii i fizjologii niewielkie zniekształcenie przepony spowodowane naturalnym występowaniem zapewne trochę inaczej ułożonego więzadła podtrzymującego płuco; Dwułukowy zarys obu kopuł przepony. - wynik prawidłowy; Nieistotnie uwypuklony pień płucny. - bez znaczenia klinicznego, zapewne taka odmiana anatomiczna ułożenia pnia płucnego odchodzącego łukowato od serca do płuc. Wynik najlepiej, żeby zinterpretował pulmonolog i zweryfikował z Pani stanem klinicznych. To on ewentualnie jak będzie taka potrzeba zaleci jeszcze TK klatki piersiowej celem pogłębienia diagnostyki (zwłaszcza tego guzka).