Interpretacja wyniku RTG płuc

Proszę o wyjaśnienie wyniku RTG płuc z dnia 26.10.2011r.: Pasmowate zagęszczenia najpewniej włókniste odwnękowo w polu górnym płuca prawego. Owalne zacienienie - wyspa kostna? W rzucie przedniego odcinka żebra VII po stronie prawej. Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych. Jamy opłucnowe wolne. Wnęki nieposzerzone. Aorta wydłużona rozgięta. Serce niepowiększone. Poprzednie badanie sprzed 2 lat nie wykazywało żadnych zmian.

Witam serdecznie!

Pasmowate zmiany włókniste najczęściej są zmianami powstałymi po przebytych zapaleniach, czasami pojawiają się również w chorobach przewlekłych płuc, natomiast rozumiem że dotychczas nie było rozpoznawanych chorób pulmonologicznych.
Wyspa kostna, jest zmianą łagodną, jest to skupisko tkanki kostnej zbitej w miejscu gdzie zwykle występuje tkanka kostna gąbczasta.
Na zdjęciu zobrazowano również wydłużenie aorty, to znaczy że górny zarysy jej łuku jest wyżej niż zwykle. Jej rozgięcie może świadczyć o zwyrodnieniu aorty na przykład w wyniku wieloletniego nadciśnienia tętniczego.

Z powodu opisywanych zmian wskazana jest konsultacja z lekarzem rodzinnym, do rozważenia jest również wykonanie zdjęcia bocznego, które może pomóc w dokładniejszej interpretacji.
Jeżeli zmianom w zdjęciu towarzyszą objawy konieczne będzie wdrożenie leczenia.

Pozdrawiam