Ja skutecznie walczyć ze stresem?

Witam Od zawsze nie radzę sobie ze stresem. Kiedy jest go więcej nie mogę spać, mam huśtawki nastroju, jestem rozkojarzona i ciagle czuje niepokój. Jestem w takiej sytuacji ze bardzo mi on szkodzi. Chciałam pójść do lekarza psychiatry po jakieś leki. Jak to wszystko wyglada ? Czy może mi przypisać leki od razu ? Czy pomocna również będzie terapia ? Mogę iść do niego bezpośrednio czy potrzebuje skierowanie?

Dzień dobry,
Jeśli chodzi o skierowanie do psychiatry to nie jest ono potrzebne natomiast do psychologa na NFZ już tak. Lekarz może Pani przepisać leki na pierwszej wizycie po wywiadzie z Panią, ale zrobi to jeśli uzna że jest taka konieczność. Sądzę, że najprawdopodobniej lepszym rozwiązaniem byłaby psychoterapia u psychologa psychoterapeuty. Farmakoterapia być może nie jest niezbędna w Pani przypadku a tego typu lekarstwa przepisuje się, gdy zajdzie taka konieczność. Jeśli poradzi Pani sobie bez leków to odradzałabym ich stosowanie. Po drugie lek nie usunie przyczyny trudności a jedynie złagodzi skutek w postaci objawów. Psycholog pomógłby Pani lepiej radzić sobie ze stresorami i farmakoterapia tu niewiele pomoże. Oczywiście w przypadku, gdy czuje Pani taką konieczność lub jeśli byłaby Pani spokojniejsza po konsultacji to wówczas warto porozmawiać z lekarzem. Mam nadzieję, że wkrótce uda się Pani do specjalisty i poradzi Pani sobie ze swoją trudnością.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/