Jak brak śledziony wpływa na długość życia?

Witam serdecznie, Proszę mi odpowiedzieć, czy brak śledziony u człowieka może wpłynąć na skrócone życie oraz jakoś tego życia w poszczególnych okresach życia? Jeżeli to możliwe proszę o odesłanie mnie do odpowiedniej literatury.

Lek. Katarzyna Szymczak

Po zabiegu usunięcia śledziony w większości przypadków (zaleznie od przyczyny splenektomii) można żyć zupełnie normalnie, nie wpływa to na skrócenie życia. Należy dbać o swoje zdrowie, unikając infekcji poprzez racjonalne odżywianie oraz aktywność fizyczną. Dodatkowo pacjentowi po usunięciu śledziony należy zalecić dodatkowe szczepienia ochronne, w tym przeciwko pneumokokom, meningokokom, Haemophilus influenzae typu b oraz coroczne szczepienia przeciwko grypie szczepionką inaktywowaną.
Pozdrawiam