Jak często muszę robić kontrolne badania?

Witam miesiąc temu na usg u ginekologa okazało się ze mam mięśniaka 10 mm , pani doktor powiedziała ze nie mam się czym martwić tylko kontrolować, co ile powinnam robić takie kontrole i czy możliwe jest aby mięśniak się wchłonął ? Czy jest to zmiana nowotworowa ?
KOBIETA, 23 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

mięśniaki macicy, są łagodnymi zmianami nowotworowymi, które mogą występować u wielu kobiet. W większości przypadków mięśniaki są bezobjawowe i nie wymagają leczenia. W skrajnych sytuacjach mogą powodować dolegliwości, takie jak krwawienia, ucisk na pęcherz, a także problemy z płodnością.

Jeśli Pani ginekolog stwierdził, że mięśniak ma 10 mm i nie ma powodu do niepokoju, to najprawdopodobniej jest to mały guz i nie wymaga natychmiastowego działania. W takim przypadku zalecamy regularne kontrole (nie rzadziej niż co pół roku), aby monitorować jego rozwój.

Co do możliwości wchłonięcia zmiany, to oczywiście istnieje taka możliwość, jednak jest ona zależna od wielu czynników.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy-objawy-rodzaje-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.