Jak dalej mam leczyć te bóle żołądka?

Dzień dobry, od kilku lat borykam się z bólem żołądka. Po wykonaniu gastroskopii wyszło, że "fragmenty obrzękniętej, uniesionej błony śluzowej dwunastnicy z nieswoistym limfacytarno-granulocytarnym zapaleniem o dużym nasileniu z odcinkowym skróceniem kosmków". Po wizycie u gastrologa dostałem lek Mesopral który miałem stosowac przez ok. 3 miesiące, po odstawieniu objawy powróciły. Często po posiłku mam zgagę i uczucie bólu w momencie jakby jedzenie dostawało się do żołądka. Co dalej robić? Wizytę mam dopiero za dwa miesiące a lekarz u którego byłem, mówi że gastroskopia była zbędna bo każdy teraz ma to samo.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że wykonał Pan już badania przewodu pokarmowego, które jasno wskazują na stan zapalny błony śluzowej dwunastnicy, związany z uszkodzeniami kosmków jelitowych. Otrzymał Pan już jedną kurację leczniczą, jednak po jej zakończeniu objawy powróciły. Wydaje się, że w tej sytuacji konieczne jest dalsze leczenie, aby Pana samopoczucie mogło ulec poprawie. Taki wynik gastroskopii może mieć kilka przyczyn, wśród których trzeba wymienić obecność Helicobacter Pylorii, nietolerancje pokarmowe a w tym celiakię czy refluks żołądkowo-przełykowy. Lekarz zalecił Mesopral, który załagodził objawy, jednak nie zlikwidował przyczyny. Wydaje się, że konieczne może być u Pana leczenie długofalowe. Na pewno trzeba jeszcze zwrócić się o pomoc, a do tego czasu można samemu wdrożyć pewne działania, które mogą zmniejszyć objawy. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na dietę, najlepiej niech będzie lekkostrawna z dużą zawartością błonnika. Ponadto zgaga pojawia się często po spożyciu obfitego posiłku wieczorem. Tego zatem trzeba unikać.

Dodatkowo, jeśli ma Pan jeszcze leki to warto je stosować aby zmniejszyć intensywność dolegliwości. Ewentualnie można posiłkować się tymi bez recepty. Zachęcamy zatem do szybkiego kontaktu z gastrologiem w celu ustalenia dalszej diagnostyki oraz leczenia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-zoladka-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-choroby-objawiaja-sie-bolem-zoladka https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia

https://portal.abczdrowie.pl/zgaga

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.