Jak dalej postępować z podwyższonym poziomem cholesterolu?

Dzień dobry czy mam się niepokoić Cholesterol całkowity 285 cholesterol HDL 98 Cholesterol LDL 175 Trójglicerydy 63 Glukoza 88. Odżywiam się dobrze , mało produktów tłustych lecz cały czas mam podwyższony cholesterol całkowity do tej pory nie biorę żadnych leków na zbicie.

W takiej sytuacji obliczamy ryzyko sercowo-naczyniowe wg kalkulatora SCORE lub SCORE2. Bierzemy pod uwagę płeć, wiek, palenie papierosów, ciśnienie skurczowe i dodatkowo ogólny cholesterol w wersji SCORE lub tzw. NON-HDL, którego pani nie podała w wersji SCORE2. Jeśli ryzyko jest średnie czyli 5-10% możemy poczekać i zastosować leki roślinne. Leki te to preparaty z fermentowanego czerwonego ryżu lub z Bergamoty. Jeśli ryzyko wg tych kalkulatorów jest wysokie czyli większe niż 10% wdrażamy leki antycholesterolowe, czyli statyny.