Jak długo ząb będzie się zatruwał?

Witam. W dolnej siódemce mam prochnice, ale boli mnie szóstka. Na zdjęciu z szóstka Ok (mam w niej lekarstwo). Dzisiaj dentystka zatruła mi siódemkę i teraz jeszcze bardziej boli. Jutro dentystka wyjeżdża na urlop i dopiero za dwa tygodnie mam kolejna wizytę. Minęły juz trzy godziny od wizyty i zab cały czas boli. Jak długo będzie sie zatruwał. Wzięłam juz trzy ibupromy, pomogły tylko troszeczkę. Nie wiem co mam robić, proszę o pomoc.

Witam serdecznie,
popularne "zatruwanie zęba", czyli jego dewitalizacja, to proces długotrwały. Ma na celu doprowadzić do martwicy miazgi i tym samym zmniejszeniu dolegliwości przed dalszym leczeniem kanałowym danego zęba. Teoretycznie czas potrzebny by środek założony do wnętrza komory i kanałów w korzeniach zęba to nawet 7-14 dni.
Zazwyczaj, po założeniu środka dewitalizującego, bardzo aktywnie działa on przez kilka lub nawet kilkanaście godzin od momentu założenia (stąd wciąż utrzymujące się dolegliwości bólowe jeszcze po wizycie). Jednak czas ten zależy od konkretnego pacjenta, budowy anatomicznej zęba (ilości kanałów, ich długości i przebiegu).

Obecnie w stomatologii dąży się do tego by odejść od stosowania metody dewitalizacji miazgi (zatrucia zęba) na rzecz leczenia kanałowego jedno-, dwuwizytowego. Jednak często z braku czasu (bo leczenie kanałowe jest dość czasochłonne, a pacjent z bólem jest z reguły przyjmowany między umówionymi wcześniej pacjentami) stosuje się wciąż tę metodę.
Zdarza się, że założony środek dewitalizujący nie spełni swojego zadania (gdyż np. wypadnie opatrunek) i jest konieczne ponowne założenie tego środka.

Pozdrawiam