Witam,
proces uwarunkowany jest indywidualnie, zalecane są badania szczegółowe; krwi, usg lub RM, które pozwolą określić stan narządów, takich jak; trzustka, watroba i inne.
Pozdrawiam serdecznie
Uzależnienie od morfiny ma charakter osobniczy. Może wystąpić już po kilkukrotnym przyjęciu dawki leczniczej. U innych osób uzależnienie następuje po dłuższym czasie zażywania tego specyfiku. Znacznie szybciej do uzależnienia prowadzi zażywanie heroiny. Szczególnie łatwo w nałóg morfinizmu wpadają ludzie nerwowi, niezrównoważeni, w depresji, po ciężkich przeżyciach. Początkowo wielu pacjentów przyjmujących morfinę nie odczuwa euforii. Często osiąganie takich stanów psychicznych świadczy o uzależnieniu. Oprócz tych przyjemnych odczuć u narkomanów występują uprzednio omówione przykre efekty uboczne. W małych dawkach morfina nie wpływa ujemnie na pracę umysłową i zachowanie, jednak przedłużające się zażywanie coraz większych ilości powoduje zmianę osobowości, zatratę poczucia potrzeby stosowania się do uznanych norm moralnych, zanik uczuć wyższych, niewrażliwość na odczucia osób bliskich.
Dobre odżywianie opóźnia wyniszczanie organizmu, ale zmiany w przewodzie pokarmowym wywoływane przez morfinę, szczególnie postępujący nieżyt błon śluzowych i zmniejszające się wydzielanie soków trawiennych, utrudnia trawienie pokarmów, uniemożliwiając ich prawidłowe przyswajanie. Ponadto morfiniści nie dbają zwykle o właściwą dietę. Tego typu opiekę mogą zapewnić im jedynie bliskie osoby lub wyspecjalizowane ośrodki W wyniku długotrwałego działania morfiny następuje uszkodzenie szpiku, wątroby i innych narządów wewnętrznych, skóra staje się sucha i blada. Przewlekłemu zatruciu morfiną towarzyszy niemoc płciowa u mężczyzn i zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Tolerancja związana z przyjmowaniem morfiny zmusza morfinistów do przyjmowania coraz to większych dawek narkotyku. Co prawda przyzwyczajany organizm staje się bardziej odporny na ostre zatrucie, ale postępuje zatrucie przewlekłe.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jaki test na obecność narkotyków? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Czy lekkie, objawowe, przewlekłe zatrucia i niedotlenienia mogą trwale uszkadzać narządy wewnętrzne? – odpowiada Magdalena Mroczek
- Skutki długotrwałego stosowania opioidów – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Jak leczyć uzależnienie od marihuany i urojenia? – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Jak wyjść z uzależnienia od pornografii? – odpowiada Lek. Marcin Buczek
- Jak pomóc koledze, który jest uzależniony od narkotyków? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Alkohol i benzodiazepiny - co jest groźniejsze dla zdrowia? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków? – odpowiada Lek. Magdalena Kowalska
- Jakie są skutki uboczne palenia marihuany? – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Jak pomóc osobie uzależnionej? – odpowiada Lek. Magdalena Kowalska
artykuły
Morfina - działanie, zastosowanie, wskazania
Morfina jest silnym lekiem przeciwbólowym z grupy
Heroina - charakterystyka, skutki uzależnienia, zespół abstynencyjny
Heroina albo inaczej diamorfina (acetylowa pochodn
Opiaty - charakterystyka, działanie, efekty zażywania, przedawkowanie, zastosowanie w medycynie
Opiaty to bardzo silnie uzależniające substancje.