Jak duże jest ryzyko zakażenia przy samym seksie oralnym?

Witam. 3 tygodnie temu odbyłam stosunek z nieznajomym mężczyzną. Polegał on TYLKO na seksie oralnym, moje usta i jego penis. Doszedł mi w buzi, połknęłam wszystko. Dziś, równo 3 tygodnie po czuję że zaczyna mnie boleć gardło i zatyka mi sie nos(objawy przeziebienia). Czy moze to byc HIV? Jak duze jest ryzyko zakazenia przy samym seksie oralnym i polknietej spermie? Gdzies czytalam ze szansa mniej niz 1 na 100. To prawda? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wirusem HIV można się zarazić podczas 3 rodzajów stosunku. Mowa tutaj o stosunkach tradycyjnych, ale także o kontaktach analnych i oralnych. Co do dwóch pierwszych, ryzyko zarażenia wirusem HIV od osoby zakażonej jest dosyć wysokie. W przypadku stosunków oralnych ryzyko zakażenia jest bardzo niskie, jednak dalej możliwe.

Dla bezpieczeństwa zalecamy, aby wykonała Pani test na obecność wirusa HIV, co najmniej 12 tygodni po ryzykownym stosunku.

Odnosząc się do zapalenia migdałków, możliwe, że nie ma to związku z zaistniałą sytuacją, ponieważ minął od niej dość spory czas. Możliwe też, że uaktywniła się jakaś z chorób wenerycznych, na którą również powinna Pani wykonać badanie.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mieli podobny problem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zapalenie-migdalkow-po-seksie-oralnym-a-ryzyko-zakazenia-hiv

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-sa-objawy-zakazenia-hiv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.