Jak działają szczepionki na ludzi?

Interesuje mnie w jaki sposób szczepionka dla ludzi działa ,że chyba organizm pamięta że ma wytworzyć przeciwciała ? Gdzie są wytwarzane przciwciała czytałem coś o szpiku kostnym w całym szpiku czy tylko w określonych miejcach jak to działa ,*szczepionka przeciw błonicy,tężcowi na przykład ,jak chyba"uczy" organizm

W wyniku rozwoju pierwotnej odpowiedzi poszczepiennej w surowicy szczepionej osoby pojawiają się swoiste, skierowane przeciw danemu patogenowi, przeciwciała w klasie IgM, IgG oraz IgA. Powstają również komórki pamięci immunologicznej, które zapewniają długotrwały efekt ochronny szczepienia.

Po ponownym kontakcie z antygenem, komórki pamięci immunologicznej prowadzą do powstania wtórnej, poszczepiennej odpowiedzi odpornościowej. Odpowiedź ta charakteryzuje się szybkim wytworzeniem swoistych przeciwciał przede wszystkim w klasie IgG, które uniemożliwiają rozwój choroby.