Jak interpretować opis RTG kręgosłupa szyjnego?
Witam, mężczyzna, l. 44. Proszę o interpretację opisu RTG: Kręgosłup szyjny w środkowym odcinku ustawiony kyfotycznie z cechami zaniku utkania kostnego w postaci zniekształcenia i obniżenia kręgów C5 i C6. odczyny zwyrodnieniowe w stawie szczytowo-obrotnikowym. Dyskopatie oraz osteofity zwyrodnieniowe na krawędziach powierzchni stawowych trzonów na poziomach od C3 do C7, odczyny zwyrodnieniowe w w stawach międzykręgowych. Dyskopatia na poziomie L5 i S1.

MĘŻCZYZNA, 45 LAT ponad rok temu
Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?
Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.
Witam serdecznie,
Wynik badania RTG zobrazował zmiany zwyrodnieniowe oraz chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatię.
Ze względu na cechy zaniku utkania kostnego, zaleca się wykonanie densytometrii czyli badania gęstości kości w lokalizacji kręgosłupa lędźwiowego oraz bliższego końca kości udowej (pot. biodro lub szyjka kości udowej).
Wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam.