Jak interpretować wynik badania histopatologicznego u osoby po usunięciu wodniaka z jajnika?

Szanowni Państwo, bardzo proszę o odpowiedź ginekologa. Miałam robiony zabieg laparoskopii, miałam usuwanego wodniaka z jajnika i polipa. Wyniki hist pat to Fragment nabłonka paraepidermoidalnego z cechami LSIL (CIN-1) i morfologicznymi wykladnikami Infekcji HPV. Zrobiłam cytologie wynik: obraz cytologiczny odpowiada gr. I Wg Pap. Wykonałam test na hpv wyszło że mam genotyp 53 i 59. Czy to świadczy o tym że mam raka? Czy będę miała go w przyszłości? Czy jest możliwość że wirus cofnie samoistnie?

Szanowna Pani, wynik CIN-1 jest nieprawidłowy. Infekcja HPV wymaga leczenia a zmiana opisywana w his-pat może cofnąć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Niestety pozostaje Pani w grupie zwiększonego ryzyka zmian nowotworowych szyjki macicy - ale nie znaczy to, że tego typu zmiany muszą się pojawić.