Jak interpretować wynik badania RTG kręgosłupa odcinka lędźwiowego?

Jak interpretować wynik rtg ? (kręgosłup odc L/S; wiek 37 l, nawracające bóle kręgosłupa)Lordoza odcinka lędźwiowego zachowana. Objawy rtg bloku kostnego pomiędzy łukiem trzonu L-5 i S-1.Krążki L-1/L-2 i L-5/S-1 nieznacznie niższe.W trzonie L-2u podstawy,widoczna jest torbielka w otoczce słabo uwapnionej(?)-wskazana dalsza diagnostyka.Drobne osteofity na krawędziach trzonów kręgów lędźwiowych.Zagęszczenia struktury kostnej w dolnych biegunach stawów krzyż.-biodrowych.

Witam. Blok kostny pomiędzy trzonami kręgów L5 i S1 jest wynikiem uwapnienia zawartych pomiędzy nimi krążków międzykręgowych co z kolei jest manifestacją zmian zwyrodnieniowych. Dolegliwości bólowe może powodować również torbielka obecna w trzonie kręgu L2. W związku z niejasnym opisem zmian w rtg wskazane jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Leczeniem i diagnostyka tego typu stanów zajmują się neurochirurdzy.